Home Aktuelnosti Seminar praktičnog lekara, 20.- 23.02.2020.
Seminar praktičnog lekara, 20.- 23.02.2020.

Institut „Simo Milošević“ u Igalu bio je domaćin interdisciplinarnog sastanka Društva neurologa Srbije i Udruženja

neurologa Crne Gore od 20. do 23. februara 2020. godine.

Ova prestižna institucija za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju ugostila je na desetine istanknutih regionalnih stručnjaka i predstavnika institucija. Ipak, fokus sastanka bio je na iskustvima mladih neurologa i lekara koji su izložili zanimljive slučajeve iz svog dosadašnjeg rada. Naime, sastanak koji još nosi ime „Seminar praktičnog lekara“, edukativne je prirode i služi kako bi se kroz interesantne prikaze pacijenata ilustrovale najčešće dileme iz neurološke prakse.

Sastanak je podržan i organizovan od strane Društva neurologa Srbije i Udruženja neurologa Crne Gore. U pitanju je sjajan primer regionalne saradnje, budući da je sastanak okupio na više desetina mladih neurologa iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, kao i Severne Makedonije i Slovenije. Sesije su moderirali istaknuti stručnjaci iz pomenutih država, a veliki doprinos kvalitetu programa dala je Klinika za neurologiju KCS na čelu sa direktorom Klinike za neurologiju KCS prof. dr Dragoslavom Sokićem, ali i prof. dr Vidosava Rakočević-Stojanović, prof. dr Jasna Zidverc-Trajković, prof. dr Nataša Cerovac i doc. dr Šarlota Mesaroš.

Mladi lekari Klinike za neurologiju KCS imali su istaknute prezentacije, koje su po pravilu praćene vrlo dinamičnom i konstruktivnom diskusijom. Interesantne prikaze izložili su:

• Dr Mirjana Arsenijević (Vreme je za mozak – mehanička trombektomija u lečenju AIMU zadnjeg moždanog sliva);
  • Dr Nikola Momčilović (Progresivna multifokusna leukoencefalopatija – smrtonosna komplikacija HIV infekcije);
  • Dr Ivo Božović (Klinička heterogenost sindroma Churg Straus);
  • Dr Jovana Ivanović (Neželjena dejstva antiepileptika – eftilom indukovana encefalopatija)
  • Dr Aleksa Pejović (Odustajanje nije opcija – modulatorna terapija u lečenju farmakorezistentne epilepsije)
  • Dr Čarna Jovanović (Lekovima indukovani parkinsonizam)
  • Dr Vanja Martinović (Neurološki pregled – primarna dijagnostička procedura),

ali i mladi lekari, stažeri Klinke za neurologiju:

• Dr Aleksa Palibrk (Diferencijalna dijagnoza bilateralne semiptoze kroz prikaz slučaja);
  • Dr Aleksandar Stevanović (Glavobolja prekomerne upotrebe medikamenata).

Još jednom čestitamo svim organizatorima na besprekorno realizovanom sastanku, kao i samom Institutu „Simo Milošević“ na gostoprimstvu. Ovim skupom je pre svega istaknut značaj modifikovani koncept edukacije i valorizacije mladih lekara. Finalno, sve pohvale dugujemo mladim lekarima i stažerima Klinike, njihovim mentorima ali i svim predavačima i moderatorima, za kvalitetne i interesantne prezentacije.