Home Aktuelnosti Izveštaj sa Simpozijuma „Novine u bolestima nevoljnih pokreta“
Izveštaj sa Simpozijuma „Novine u bolestima nevoljnih pokreta“

Posebno nam je zadovoljsto da vas izvestimo da je u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti održan simpozijum

„Novine u bolestima nevoljnih pokreta“, 4. i 5. maja ove godine. Eminentni domaći i inostrani predavači govorili su o atraktivnim savremenim saznanjima i dilemama, kako sa kliničkog aspekta, tako i sa naučno istraživačkog. Simpozijum je trajao dva dana i bio je namenjen neurolozima i specijalizantima neurologije. Simpozijum su posetili, pored domaćih lekara i gosti iz regiona- Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Makedonije.

Prvi deo simpozijuma odnosi se na Parkinsonovu bolest (PB) i parkinsonizme. Prof. Christine Kleine (Nemačka) održala je uvodno predavanje o genetici PB, na šta se nadovezala prof. Enza-Maria Valente (Italija) koja je govorila o patološkim molekularnim mehanizmima koji vode u neurodegenerativni proces kod PB. Prof. Elka Stefanova (Srbija) prikazala je kliničke aspekte i razmatrala biomarkere progresije u PB, a prof. Vladimir Kostić (Srbija) je govorio o fenomenu frizinga hoda kod PB. Prof. Massimo Filippi i prof. Federica Agosta (Italija) prikazali su rezultate istraživanja PB i parkinsonizama multimodalnim nekonvencionalnim metodama magnetne rezonance. O hirurškom tretmanu PB najsavremenijim metodama (stimulacija dubokih moždanih jedara i leziona hirurgija fokusiranim ultrazvukom), predavanje je održao prof. Alfonso Fasano (Kanada).

Drugi deo simpozijuma se uglavnom odnosio na hiperkinetske poremećaje: prof. Kailash Bhatia je održao predavanje o fenotipskim korelacijama kod hiperkinetskih poremećaja, prof. Marie Vidailhet (Francuska) je govorila o ortostatskom tremoru, dr Christos Ganos (Nemačka) o bolesti tikova, dr Roberto Erro (Italija) o paroksizmalnim diskinezijama. Prof. Marina Svetel (Srbija) iznela je dragocena iskustva o lečenju velike grupe pacijenata sa Vilsonovom bolesću. Prof. Nataša Dragaševih Mišković je sistematično analizirala sindromske asocijacije o udruženosti nevoljnih pokreta i cerebelarnih ataksija. Funcionalni nevoljni pokreti su sve češće tema stručnih skupova o nevoljnim pokretima. Tu temu je pokrio ass dr Igor Petrović (Srbija) koji je govorio o funkcionalnoj distoniji. Imali smo priliku da čujemo izvrsna predavanja o temama koje nisu često na repertoaru: poremećaji motorike višeg reda (doc Maja Kojović, Slovenija) i o temi u razvoju, koja je zauzela vrlo važno mesto u protekih nekoliko godina- nevoljni pokreti uzrokovanih bolestima sa neuronalnim autoantitelima (dr Bettina Balint, Nemačka).

Veliki deo prikazanih rezultata plod je dugogodišnjeg kliničkog iskustva i naučnostraživačkog rada grupe za nevoljne pokrete kojom rukovodi prof. Vladimir Kostić, kao i plodne istraživačke saradnje ove grupe sa grupama kojima rukovode gostujući inostranim predavači. U znak poštovanja i zahvalnosti za višegodišnju saradnju, prof. Christine Klein je uručena diploma Dr Laza Lazarević od strane Društva neurologa Srbije, a prof. Kailash Bhatia je promovisan u gostujućeg profesora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Imajuži u vidu da su prof. Filippi i prof. Agosta već ranije dobili titulu gostujućih profesora Medicinskog fakulteta, nadamo se da će saradnja sa eminentnim stručnjacima koji su bili gostujući predavači, biti nastavljena i jednako plodonosna. Osim toga, iskreno se nadamo da je prisustvo simpozujumu bilo od koristi polaznicima.

 

Ko je online

Imamo 29 gostiju na mreži

Webinari na Internetu

Predvideli smo da se svakog trećeg četvrtka, sa početkom u 12 časova, u mesecu stručnoj i naučnoj neurološkoj javnosti Srbije obrate naši eminentni stručnjaci i predavači sa temama koje su aktuelne i koje zaokupljaju neurološku profesionalnu i istraživačku znatiželju kod nas i u svetu.
Webinari će se održavati u formi kratkih predavanja (20 minuta sa dodatnih 5 minuta za pitanja) u kojoj će auditorijum sačinjavati lekari na specijalizaciji na našoj klinici. Detaljnije na ovom linku.

 

Stručni radovi u periodu od 1981. do 2016.

Spisak stručnih radova zaposlenih na Klinici za neurologiju u periodu od 1981. godine do današnjih dana. Spisak možete pogledati ovde.