Home Aktuelnosti Arhiva Predavanja 07. i 08. maja 2012.
Predavanja 07. i 08. maja 2012.

Poštovane kolege,
Obaveštavamo vas da će se 07. i 08. maja 2012. u svečanoj sali Dekanata Medicinskog fakulteta održati serija predavanja posvećena Dubokoj

moždanoj stimulaciji u lečenju nevoljnih pokreta.

Program predavanja:

Ponedeljak 07. maj – Svečana sala Dekanata Medicinskog fakulteta u Beogradu
12:00 – 12.30 Prof. Darko Chudy: Duboka stimulacija bazalnih ganglija-očima neurohirurga
12:30-13:00 Robert Jech: Deep brain stimulation for Parkinson´s disease: selection criteria and treatment strategy

Utorak 8 Maj – Slušaonica Klinike za neurologiju, Kliničkog centra Srbije
11:00 – 11,30 Robert Jech: “Deep brain stimulation for dystonia: indications, outcomes and pitfalls”

Sve širi spektar lekova u modernoj eri farmakoterapije PB omogućava značajno ublažavanje većine simptoma parkinsonizma i zadovoljavajuću kontrolu simptoma bolesti u prvih 7-10 godina od započinjanja lečenja. Sa napredovanjem degenerativnog procesa farmakoterapija se komlikuje sa pojavom sve dužih perioda tokom kojih terapija ne deluje na simptome kao i pojavom neprijatnih, a ponekad i onesposobljavajućih nevoljnih pokreta.

I pored ponavljanih terapijskih manipulacija i upotrebe svih dostupnih lekova kod 10-20% bolesnika opisani fenomeni se ne mogu zadovoljavajuće kontrolisati lekovima i uzrok su trajne onesposobljenosti obolelih od PB.

Poslednjih godina duboka moždana stimulacija (DMS) je ustanovljena kao efikasna terapijska procedura čija primena značajno smanjuje težinu i trajanje diskinezija i motornih fluktuacija. DMS je hronična i reverzibilna terapijska procedura koja omogućava da se na nedestruktivan način upliviše na funkcije neuronskih petlji sa dokazanom efikasnošću u PB. U zemljama Evropske Unije upotreba DMS je odobrena za lečenje esencijalnog tremora 1993 godine, za lečenje PB 1998 godine, dok je 2003 godine metoda zvanično odobrena za lečenje pojedinih, primarnih formi distonija. Kao dokaz bezbednosti i efikasnosti procedure govori činejnica da je spektar indikacija za primenu DMS poslednjih godina proširen na opsesivno-kompulzivni poremećaj i pojedine forme refraktarnih epilepsija, odnosno da su u toku studije za koje se očekuje da će ozvaničiti upotrebu ove metode i za lečenje refraktarnih formi depresije, i kompleksnih formi bolesi tikova.

Za poslednjih 20 godina DMS je implantirana kod 60 hiljada bolesnika širom sveta. U modernoj eri terapije nevoljnih pokreta u zemljama EU ugradi se oko 5000 neurostimulatora godišnje. Ne manje značajno od neposrednog efekta na same obolele je i činjenica da je DMS dovela i do mogućnosti suštinski boljeg razumevanja funkcije mozga što je prezentovano u preko 2000 kliničkih publikacija.

Poslednjih meseci se ulažu napori da se ovaj metod lečenja uvede i u našoj zemlji, i jedan od neophodnih koraka je detaljnije upoznavanje sa principima ove metode lečenja. U sklopu ovih aktivnosti pozivamo vas da 7 i 8 Maja 2012 prisutvujete predavanjima koje će održati neurohirurg Profesor Darko Chudy iz Zagreba i Profesor Robert Jech iz Praga.

Srdačan pozdrav,
Prof. Dr Vladimir Kostić i lekari odeljenja za degenerativne bolesti mozga