Prof. dr Zorica Stević

PROF DR ZORICA STEVIĆ
dr sci.med.

Odeljenje za neuromišićne bolesti i bolesti kičmene moždine
Pozicija: Vanredni profesor neurologije
Adresa: Klinika za neurologiju KCS, Dr Subotića 6, 11000 Beograd, Srbija
Zakazivanje pregleda: telefon Poliklinike KCS je 011 3663208
Dr Zorica Stević zaposlena je na Klinici za neurologiju KCS od 1985. godine. Od 1991.g. radi na odeljenju za neuromišićne bolesti i oboljenja kičmene moždine. Najuže polje rada čine bolesnici sa amiotrofičnom lateralnom sklerozom (ALS) i drugim formama bolesti motoneurona, perifernim neuropatijama, bolestima kičme i kičmene moždine. Specijalistički ispit iz neuropsihijatrije položila 1991.Zvanje magistra medicinskih nauka stekla je1988. sa temom “Endokrinološka evaluacija bolesnika sa miotoničnom distrofijom” a zvanje doktora medicinskih nauka stekla je1991. sa temom “ Dinamsko ispitivanje funkcije hipotalamus-hipofizne osovine u bolesnika sa Parkinsonovom bolešću.
U zvanje vanrednog profesora izabrana je 2009. na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Član je svih domaćih društava lekara i neurologa kao i brojnih evropskih i svetskih grupa i udruženja koji se bave istraživanjima ALS. Učestvovala u organizaciji neuroloških simpozijuma , organizator , koordinator i predavač u sklopu Kontinuirane medicinske edukacije Medicinskog fakulteta u Beogradu.
U periodu od 1.12.1994 do danas bila ie rukovodilac i saradnik u više naučnih projekata Ministarstva za nauku i tehnologiju Srbije. Trenutno je saradnik u dva naučna domaća projekta
Od februara meseca 2008. član je »Editorial Board« časopisa »ALS Journal« koji se citira u CC
Autor je 260 radova, izvoda u zbornicima i poglavlja u udžbenicima i monografijama, od kojih je 40 štampano u celini u časopisima citiranim u Current Contents; 15 radova je štampano je u celini u časopisima indeksiranim u Medline.
Na poziv SISA-ISAS, 1996. bila na kratkotrajanom stručnom usavršavanju u Institutu u Trstu, u Italiji /International School for Advanced Studies/.
Specijalista neurologije Specijalistički ispit iz neuropsihijatrije položila 1991.
Koordinator u dijagnostici i savremenom pristupu u lečenju obolelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS) i drugih bolesti motoneurona. Počevši od 1997 ostvarena je saradnja sa neurolozima iz svih medicinskih centara u Srbiji i stalni kontakt sa bolesnicima koji boluju od ALS i drugih bolesti motoneurona. 2006 godine formirana je baza podataka za bolesnike sa bolešću motoneurona.
Dobitnik više nagrada domaćih društava lekara i neurologa kao i Internacionlnih grupa koji se bave ALS.
Osnivač Društva za bolesti motoneurona Jugoslavije (ubuduće Srbije), 1997., koje od kada je osnovano pruža pomoć obolelima od ALS i drugih bolesti motoneurona. Od 1998.g. Društvo za bolesti motoneurona Jugoslavije(ubuduće Srbije) je član Internacionalne Alijanse društava za pomoć obolelima od ALS i drugih bolesti motoneurona sa sedištem u Northemptonu u Engleskoj. Od 2005-2008 godine bila je jedan je od direktora Internacionalne Alijanse društava za pomoć obolelima od ALS i drugih bolesti motoneurona.
Neurološke bolesti
Neuromišićne bolesti