Doc. Dr Aleksandra M. Pavlović

Pozicija: Lekar specijalista neurologije
Adresa: Klinika za neurologiju, Dr Subotića 6, 11000 Beograd, Srbija
Zakazivanje pregleda: telefon poliklinike 0113663409
Dr Aleksandra M. Pavlović radi kao lekar-specijalista neurologije na Odeljenju za cerebrovaskularne bolesti, kao i u Kabinetu za ehosonografsku dijagnostiku Klinike za neurologiju. Medicinski fakultet u Beogradu završila je 1993. godine sa prosečnom ocenom 9,48. Obavezni lekarski staž obavila je 1993/1994. godine u Kliničkom Centru Srbije. Na Klinici za neurologiju radi od 1994. godine najpre kao magistrant, potom kao specijalizant iz neurologije, najpre volonterski a potom za Klinički centar Srbije. Specijalistički staž iz neurologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu obavila je od 1995-1999. godine, a aprila 1999. godine polože specijalistički ispit iz neurologije sa odličnom ocenom. Volontirala je godinu dana kao specijalista neurologije, a od januara 2000. godine je stalno zaposlena kao specijalista neurologije na Odeljenju za cerebrovaskularne bolesti. Od 2010. godine ima zvanje naučnog saradnika iz neurologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Na Medicinskom fakultetu u Beogradu novembra 1999. godine odbranila je magistarsku tezu pod nazivom: "Korelacija nalaza kompjuterizovane tomografije endokranijuma i kliničke slike u bolesnika sa zatvorenom kraniocerebralnom povredom" pod mentorstvom prof. Dr Gordane Ocić. Februara 2007. godine je odbranila doktorsku tezu sa temom: ”Etiopatogeneza i kliničke manifestacije leukoencefalopatija odraslih", mentor Prof. Dr Nadežda Čovičković-Šternić, komentor Akademik Vladimir S. Kostić.
Saradnik je na projektima osnovnih istraživanja Ministarstva za nauku Republike Srbije: 1. “Faktori rizika i klinički značaj promena cerebralne bele mase vaskulne etiologije”, projekat broj 1979, rukovodilac: Prof. Dr N.Šternić, 2002-2005, 2. “Depresija izazvana vaskularnim bolestima mozga: primena neurovizualizacionih metoda u prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju”, projekat broj 175022, rukovodilac: Prof. Dr N.Šternić), 2011-2014. Učesnik je i u medjunarodnim projektima: Royal Melbourne Hospital, University of Melbourne, Australia: “Multimodal magnetic resonance imaging in pathogenesis and evolution of ischaemic brain disease”, rukovodilac: Prof. Dr S.Davis), 2005-2006; Royal Melbourne Hospital, University of Melbourne, Australia: “PREDICT: PREDiction in Ischaemic Cerebral Transient events”, glavni istraživač, 2005-2006; Royal Melbourne Hospital, University of Melbourne, Australia “Ischemic lesions recurrence in first three months after initial event in relation to time, vascular territory and acute DWI volume”, glavni istraživač, 2005-2006; Srpsko-Madjarski projekat: “Dva lica boga Janusa u neurologiji”, 2010-2011.
Dr Aleksandra Pavlović je ko-osnivač, zamenik rukovodioca, predavač i mentor Nacionalne Škole za Neuroangiologiju Srbije, od njenog osnivanja 2004. godine. Škola radi u okviru Kontinuirane Medicinske Edukacije na Medicinskom fakultetu u Beogradu i akreditovana je od strane Zdravstvenog Saveta Srbije. Dr Pavlović učestvuje u teorijskoj nastavi-predavanjima na Medicinskom fakultetu u Beogradu iz oblasti neurologije, cerebrovaskularne patologije i neuroangiologije za specijalizante neurologije, na specijalističkim akademskim studijama i doktorskim studijama iz neurologije od 2004. godine. Takodje je učestvovala kao predavač u okviru više Kurseva Kontinuirane Medicinske Edukacije na Medicinskom fakultetu u Beogradu (Akutni ishemijski moždani udar, Novine u neurosonologiji, Bolest malih krvnih sudova mozga: dijagnostički i klinički aspekti). Dr Pavlović je takodje učestvovala u edukacija studenata, lekara na opštem stažu i specijalizanata neurologije i neurohirurgije iz oblasti neurologije i cerebrovaskulne patologije u Royal Melbourne Hospital, University of Melbourne, Australia. Dr Pavlovic je autor više radova u domaćim i medjunarodnim recenziranim časopisima iz oblasti cerebrovaskularnih bolesti. Recenzent je za časopis Stroke.
Dr Aleksandra M. Pavlović aktivna i na medjunarodnim sastancima iz oblasti cerebrovaskularnih bolesti te je održala nekoliko oralnih prezentacija na medjunarodnim kongresima i skupovima: ”Vasomotor reactivity and microembolus detection” na Internacionalnom sastanku ”Trends in Neurosonology”, Beograd, Srbija, 29. oktobar 2010; ”Impaired vasomotor reactivity in patients with small-vessel disease is a marker of disease clinical and imaging severity” na 19. Evropskoj Konferenciji o Moždanom Udaru (19th European Stroke Conference), Barselona, Španija, 25-28. maj 2010; „Recurrent ischemic lesions after acute stroke – serial MRI findings and predictive factors” na 3rd Central Eastern European Neurological Symposium, Szeged, Hungary, 27. april 2007; ”Ischemic White Matter Lesions in Younger Adults: Correlation with Cognitive Status and Depression” na International Psychogeriatric Association 2007 European Regional Meeting, Istanbul, Turkey, 04. maj 2007; "Clinical and magnetic resonance imaging predictors of recurrent ischemic lesions after acute stroke" na Stroke Society of Australasia 2005 Annual Scientific Meeting, Melbourne, 6-9. septembar 2005.
European Stroke Conference
Teaching Course: Current Stroke Prevention Strategies
2010

Poslediplomske studije iz neurologije, doktorske studije, Medicinski fakultet, Univerzitet u Beogradu